Månförmörkelsen över Hove
ASTB-vännerna är observanta. Under sitt uppehåll i Hove, granne till Brighton i syd på Kungens ö, lyckades Anita Leideman följa månförmörkelsen senast med sin mobilkamera och Anders Larsson har trixat oxch donat med skörden och ger oss denna fina trio – tack för det!

Ny ESO-analys bekräftar allvarlig påverkan från planerat industrikomplex nära Paranal
En djupgående teknisk analys av Europeiska sydobservatoriet (ESO) har utvärderat effekten av INNA-megaprojektet på anläggningarna vid Paranaobservatoriet i Chile – och resultaten är alarmerande. Analysen avslöjar att INNA skulle öka ljusföroreningarna ovanför Very Large Telescope (VLT) med minst 35 % och med mer än 50 % över den södra delen av Cherenkov Telescope Array Observatory (CTAO-South). INNA skulle också öka luftturbulensen i området och därmed ytterligare försämra förhållandena för astronomiska observationer, medan vibrationer från projektet allvarligt skulle kunna försämra funktionen hos vissa av de astronomiska anläggningarna, som Extremely Large Telescope (ELT), vid Paranalobservatoriet.
Pressmeddelandet med bilder och filmer finns på:
https://www.eso.org/public/sweden/news/eso2506/
Vad kan vi göra inom den amatörastronomiska communityn? Vi kan protestera, varför inte ett ampert ASTB/SAS-brev till Chiles ambassadör i Sverige?