head

På årets första månadsmöte den 29 jan lät vi våra egna medlemmar stå för innehållet! Det blev en mosaik med flera olika glänsande bitar som tillsammans skapade en vacker tavla. Det unika norrskenet bidrog i hög grad till detta och demonstrerades med fina bilder. Det fantastiska fototeleskopet på Tycho Brahe-observatoriet avslöjade sina hemligheter, och så blev det litteratur och rymdnytt! 

Mötet hölls på Tycho Brahe-observatoriet inför en välfylld mötessal och med ett antal besökare via nätet. Som vanligt gjordes en inspelning som ligger på vår Youtube-kanal (dock denna gång med vissa ljudproblem).

På föreningsnytt berättade Oskar Warnestam om nystarten för MARS – i publiken fanns flera som var med i det ursprungliga MARS på 1960- och 70-talen! Ulf R Johansson hade läst en nyutkommen bok om Bernhard Schmidt vars nya optikkonstruktion kom att revolutionera astronomivärlden på 1930-talet. Mirja Markkula gav oss en rejär portion rymdnytt med många värdefulla tips. Här är hennes presentation.

 

I pausen blev det tillfälle att se Finn-teleskopet och några medlemmar återsåg varandra efter lång tid.

Därefter blev det mycket norrskensprat. Bengt Rönde gav oss en fyllig bakgrund och visade sina excellenta bilder (se presentationen). Flera medlemmar, bland dem Mats Hägg, Thomas Hansson och Karin Anderberg, visade också sina fina bilder på det unika norrskenet. Kvällens avslutning gjordes av Peter Linde som berättade om det fantastiska fototeleskopet som är monterat på Finn-teleskopet.